Miejska Biblioteka Publiczna

w Lubartowie

book
book

Dramaty. Złodziej. Klucznik. Drzewo. Requiem dla gospodyni

Autor: Myśliwski, Wiesław

   Notka biograficzna  



Wszystkie dramaty Wiesława MyśliwskiegoCo zrobić z rabusiem, który w czasie wojny kradnie kartofle z pola? Jak przekonać starego chłopa, by pozwolił ściąć drzewo, które od zawsze rosło przed jego domem? Czy zamiana ról między hrabią a klucznikiem jest w ogóle możliwa? Dlaczego nikt nie pojawia się na stypie mimo suto zastawionego stołu?Każda powieść Wiesława Myśliwskiego - niekwestionowanego

Mistrza polskiej prozy - to wydarzenie. Jego dramaty tymczasem pozostają w cieniu. A są to teksty, które przenika charakterystyczna dla Myśliwskiego uniwersalna i głęboka mądrość. W tych opowieściach powracają ważne dla autora tematy: odpowiedzialności człowieka za zło, spotkania nowego świata ze starym, nieuchronności historii, kresu kultury chłopskiej i jego konsekwencji.Złodziej, Klucznik, Drzewo i Requiem dla gospodyni do tej pory rozproszone, po raz pierwszy zostały wydane w jednym tomie. Specjalnie na potrzeby niniejszego wydania Autor jeszcze raz przejrzał wszystkie teksty, wprowadzając poprawki, skracając lub dopisując, a w dwóch przypadkach - nawet zmieniając zakończenia. Dzięki temu czytelnik ma możliwość odkryć nowe literackie oblicze Wiesława Myśliwskiego.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Wiesław Myśliwski.
Hasła:Dramat polski - 21 w.
Adres wydawniczy:Kraków: Wydawnictwo Znak, 2023.
Opis fizyczny:496 str.
Twórcy:Myśliwski, Wiesław.

Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Główna
ul. Lubelska 36

Sygnatura: 82-2
Numer inw.: 61822
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 005485
do dnia: 2024-10-07
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj


Notka biograficzna:

book

Myśliwski, Wiesław

Urodzony: 25 marca 1932. Polski pisarz, twórca, który czerpiąc ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy żywej, wpisuje swoje kreacje w krąg uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji. Jego ojciec, Julian, wywodził się z rodziny mieszczańskiej z Ćmielowa; był oficerem, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a po demobilizacji został urzędnikiem. Natomiast matka Myśliwskiego, Marianna, była wychowanką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach; w młodości aktywnie działała w ZMW „Wici”.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/15992/wieslaw-mysliwski




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.